kostka brukowa
Dom

Kostka brukowa – nawierzchnia wokół budynku mieszkalnego

Obecnie bardzo popularnym materiałem do wykonania nawierzchni wokół budynku mieszkalnego jest kostka brukowa. Jest to materiał wytrzymały, łatwy w montażu oraz przystępny cenowo. Układa się ją zarówno na podjeździe do garażu, jako opaskę wokół domu, ale również w formie ścieżek w ogrodzie oraz na tarasie. W związku z tym, iż kostka może przybierać różne kształty, wzory i kolory za jej pomocą osiągniemy wiele ciekawych efektów wizualnych.

Produkt ten można podzielić ze względu na specyfikację tj. na kostkę przemysłową oraz kostkę szlachetną. Najbardziej popularna jest kostka przemysłowa i to ją najczęściej widzimy na posesjach. Kostka ta ma kształt prostokąta lub klepsydry. Produktem bardziej wyszukanym, a co za tym idzie droższym jest kostka szlachetna. Są to produkty o wyjątkowym wyglądzie, często niespotykane powszechnie. W zależności od rodzaju kostki i stopnia skomplikowania projektu układanie kostki brukowej można powierzyć profesjonalistom, ale można również wykonać ją samodzielnie przy zachowaniu kilku ważnych aspektów.

Polecamy: solidna – MK BRUK

Układanie kostki

Zanim przystąpimy do układania kostki należy wykonać projekt. W ten sposób unikniemy wielu niepotrzebnych błędów. Wizualizacja pozwoli nam również na sprawdzenie, czy wybrana przez nas kostka spełni nasze oczekiwania. Nie każda kostka będzie bowiem pasowała do elewacji budynku, do ogrodzenia oraz pozostałej części działki.

Krokiem bezpośrednio poprzedzającym układanie kostki brukowej jest sprawdzenie, czy wszystkie elementy są bez skaz. Uszkodzona kostka brukowa popsuje efekt wizualny. Zatem po sprawdzeniu wszystkich elementów ewentualne uszkodzenia należy od razu reklamować do sprzedawcy. Najczęściej z chwilą montażu uszkodzenia mechaniczne na kostce nie mogą być reklamowane.

Podłoże pod kostkę brukową musi być bardzo dobrze i profesjonalnie przygotowane. Tylko w ten sposób unikniemy późniejszego zapadania się kostki, czy też rozjeżdżania się poszczególnych elementów. Układanie kostki brukowej należy rozpocząć od zbudowania obrzeża, które wytycza granice budowanej przez nas nawierzchni. Samo układanie poszczególnych elementów nie jest czynnością skomplikowaną. Przy zachowaniu dokładności i poczucia estetyki efekt jaki osiągniemy z pewnością będzie nas satysfakcjonował.

Dobrze jest układać kostkę z kilku palet jednocześnie, by jak najlepiej zgubić ewentualne błędy przy produkcji i pojawiające się różne odcienie kostki. Ważne jest również to, by przy układaniu nie poruszać się po zbudowanej podsypce. Nie ma jednak przeciwwskazań do przemieszczania się po już położonej kostce. Zwieńczeniem pracy jest zaspoinowanie kostki. Po tym etapie możemy cieszyć się skończoną pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Do Góry