Dom

Śmierć za granicą – jak zorganizować transport zwłok?

W dzisiejszych czasach społeczeństwo jest bardzo mobilne, turystyka rozwinęła się bardzo szybko, podróże nie są czymś niezwykłym. Śmieć zazwyczaj przychodzi niespodziewanie i nigdy nie da się tego dokładnie zaplanować. Częstymi sytuacjami są zgony za granicą, co wymusza przetransportowanie ciała przez rodzinę do kraju, gdzie osoba ma być pochowana.
Międzynarodowy transport zmarłych najczęściej jest organizowany przez domy pogrzebowe, które posiadają odpowiednie zaplecze techniczne do zorganizowania takiej usługi. Cała procedura jest dość skomplikowana, dlatego najlepszą opcją jest skorzystanie z usług firmy, która się tym profesjonalnie zajmie. Dla indywidualnej osoby jest to bardzo ciężkie przedsięwzięcie.
Dokumentacja
Najważniejszym krokiem jest zebranie odpowiedniej dokumentacji, bez której proces nie może zostać rozpoczęty. Podstawowym dokumentem jest uzyskanie zgody od starosty powiatu, w ma zostać pochowany zmarły. Wniosek w ciągu trzech dni jest rozpatrzony. Kolejnym krokiem jest zdobycie zaświadczenia na przewóz zwłok z urzędu konsularnego RP, z którego mają być przetransportowane zwłoki.
Rodzaj transportu
Transport zwłok z zagranicy może być wykonany różnymi środkami transportu, w zależności gdzie znajduje się kraj, w którym zmarła osoba. Za przewóz takiego ładunku trzeba zapłacić.
Transport zwłok- jakie koszty?
Koszty są różne, zależne od odległości, jaką musi pokonać ciało zmarłego.
Oczywistym jest, iż użycie transportu samochodowego należy do opcji najtańszej, jednakże ta opcja nie zawsze jest możliwa. Sprowadzenie ciała w obrębie Unii Europejskiej to koszt od 5 do 10 tysięcy złotych. Ta kwota obejmuje już koszt trumny, w której będzie transportowane ciało. do tej kwoty należy doliczyć koszty zagranicznego zakładu pogrzebowego lub opłaty za pobyt w szpitalu przed śmiercią.
Przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z ofertą domów pogrzebowych i dopytać co wchodzi w zakres opłaty. Niekiedy oferty nie uwzględniają późniejszych kosztów, które należy pokryć dodatkowo.

Kategoria: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Do Góry